Jak zateplit fasádu svépomocí?

Jelikož se aktivně od roku 2004 zabývám realizací zateplováním fasád a prodejem fasádních materiálů, čelím každý den časté otázce všech šikovných a odvážných stavebníků. Jak zateplit fasádu svépomoci? Je vůbec možné si svůj dům zateplit úplně sám?

Obrázek 1 pro článek Jak zateplit fasádu svépomocí?

Dobrý den milí stavebníci,

jelikož se aktivně od roku 2004 zabývám realizací zateplováním fasád a prodejem fasádních materiálů, čelím každý den časté otázce všech šikovných a odvážných stavebníků.


Jak zateplit fasádu svépomoci?

Je vůbec možné si svůj dům zateplit úplně sám svépomocně? Ano i ne. Vím, že Vás taková odpověď moc nenadchne, ale je to pravda.

Jako realizační firma jsme zateplili stovky rodinných a bytových domů a můžu upřímně říci, že skoro pokaždé se najde nějaká drobnost, kterou řešíme poprvé, a kde se učíme novým věcem. Z tohoto pohledu mi odvaha stavebníka zateplit si svůj dům sám svépomoci přijde veliká a tak jsem se rozhodl, že řadě stavebníků, s jejich rozhodnutím zateplovat si fasádu sám, pomůžu.

Zateplení fasády není jen o odborně provedené práci. Všemu totiž musí předcházet pořádná příprava a správný návrh, čím a v jaké tloušťce fasádu zateplit. Tady se skoro ve 100% setkávám s vážnými nedostatky a pak se to bohužel promítá na finálním díle.


Proč se stavebníci často přiklání k svépomocné realizaci zateplení fasády?

Jistě mi všichni odpovíte, že jsou to finance. Chtějí ušetřit a často si bláhově myslí, že nalepit a zastěrkovat polystyren je jednoduchá záležitost. Ale abych se vrátil k předešlé myšlence správného návrhu zateplení fasády.

V České republice se staví přes 80% domů z cihelných a porobetonových termobloků š. 375-500 mm, za což může silný tlak a reklama výrobců cihelných systémů (porotherm, heluz, ytong), kteří s oblibou své systémy a produkty prezentují tak, že není nutné takto postavený dům dodatečné zateplovat a čím širší blok zdiva použijete, tím lépe. Samozřejmě velikou roli hraje i tradice a obliba v ČR, stavět dům z cihel.


Není na tom nic špatného. Jenže?

Většina stavebníků se po dostavění domu dostane do situace, že mají postavený dům z cihly např. Heluz STI 400 mm a řeší, co teď dám na fasádu. Tady často lidé sklouznou k názoru, že zateplí dům 5-10cm širokým polystyrenem a jsou přesvědčeni, že udělali správné rozhodnutí. Bohužel neudělali, i když energetickým výpočtem jim vyjde, že cihla STI 400mm + 50mm EPS70F je nízkoenergetickou skladbou stěny. Takto zateplený a postavený dům, nemá ty nejlepší vlastnosti a v budoucnu se to bude postupně projevovat nevítanými projevy (např. Možná kondenzace vlhkosti ve zdivu, pocit chladných stěn, nečekaně vyšší náklady na topení, dlouhá návratnost provedených opatření v kombinaci drahé termo-zdivo 375-500mm + dodatečné zateplení apod.) 

Pro zateplení takového zdiva doporučuji paropropustný zateplovací systém a izolant v tl. 100-150mm, který se vypočítá dle požadavků investora, do jaké energetické skupiny chce dům dostat a jaké chce mít provozní náklady na vytápění. Výpočet a informace o správném návrhu zateplení fasády Vám rádi poskytneme.

Pro vaši představu jsem uvedl jeden z mnoha příkladů, kdy se svépomocné rozhodnutí a realizace ve finále prodraží, nebo nepřinese očekávaný výsledek a hlavně prodlouží návratnost vložených prostředků.


Při návrhu zateplení fasády mám osobně vždy na mysli 4 nejdůležitější aspekty:

  1. čím zateplit
  2. kolik to bude stát
  3. jaký efekt to bude mít na budoucí náklady na energie
  4. kdy se mi investice vrátí (návratnost)

Abych neuváděl pouze příklad svépomocného zateplení novostaveb, uvedu i příklad rekonstrukce domu s dodatečným zateplením fasády.Tady často stavebníci zvolí nesprávný typ a tloušťku izolantu a podcení přípravu a rovinatost podkladu, který má veliký vliv na lepení izolačních desek. Potom je to samotná realizace, kde se následně provede neodborná montáž zateplení s často nedokončenými částmi zateplení. Pak je taková práce k ničemu a za pár let můžeme zateplovat znovu.

Abych jen neteoretizoval a neznervózňoval Vás důvody, proč se do zateplení nepustit svépomocí, poskytnu níže cenné rady a zkušenosti, které Vám pomůžou docílit funkčního zateplení fasády.


Co tedy znamená výraz svépomocí? 

Mám někdy pocit, že si s klienty nerozumím v tomto pojmu a chtěl bych uvést pár příkladů svépomocného zateplení domu.

 

A. Zateplení fasády si chci provést úplně sám s kamarády a nakoupím si potřebný materiál


Výhody: 

  • ušetřím velkou část prostředků za práci fasádníků
  • co si udělám, to budu mít - není zde prostor pro výmluvy
  • mohu levně nakoupit fasádní materiály se slevou v e-shopu stavebnin

Nevýhody: 

  • nevhodný výběr materiálů a špatný výpočet spotřeby materiálů
  • dlouhá doba realizace
  • neodbornost a chybějící zkušenosti při realizaci
  • zklamání z finálního výsledku
  • musíte myslet a sjednat si ostatní řemesla, jako klempíř, elektrikář, lešenáři, odvoz suti ze stavby, dopravu materiálů na stavbu atd.

B.    Sám si vyberu a nakoupím materiály na zateplení a realizaci svěřím partě zedníků, které si pohlídám

Výhody: 

  • parta zedníků je levnější než odborná firmy a jistě provedou fasádu hezky
  • rychlejší postup prací, než zateplovat si vše sám
  • mohu levně nakoupit fasádní materiály se slevou v e-shopu stavebnin

Nevýhody: 

  • nevhodný výběr materiálů a špatný výpočet spotřeby materiálů
  • některé zednické party mají tendenci si práci zjednodušovat a obcházejí některé předepsané postupy
  • musíte se o vše starat sám a doporučuji kontrolovat postup všech prací
  • sebere Vám to spoustu času a někdy i nervů
  • musíte myslet a sjednat si ostatní řemesla, jako klempíř, elektrikář, lešenáři, odvoz suti ze stavby, dopravu materiálů na stavbu atd.

C.    Sám si nakoupím materiály na zateplení fasády, sám s kamarádem si provedu nalepení a armovací vrstvu na izolantu a natažení finální omítky přenechám zkušené partě fasádníků.


Výhody: 

  • ušetřím velkou část prostředků za práci fasádníků a najmu si je pouze na finální omítku
  • co si udělám, to budu mít - není zde prostor pro výmluvy a pokud bude finální omítka natažena hezky, jistě leccos schová
  • mohu levně nakoupit fasádní materiály se slevou v e-shopu stavebnin

Nevýhody: 

  • nevhodný výběr materiálů a špatný výpočet spotřeby materiálů
  • dlouhá doba realizace
  • neodbornost a chybějící zkušenosti při realizaci, velká pravděpodobnost chyb a defektů
  • zklamání z finálního výsledku
  • zabere Vám to spoustu času a někdy i nervů
  • musíte myslet a sjednat si ostatní řemesla, jako klempíř, elektrikář, lešenáři, odvoz suti ze stavby, dopravu materiálů na stavbu atd..

D.     Fasádu nechám kompletně udělat odborné firmě, která provede návrh skladby zateplení, dá mnohá doporučení na již realizované fasády a dodá kompletní materiál, postaví své lešení. Vy jen kontrolujete průběh. (není to forma svépomocné montáže zateplení fasády, ale uvedl jsem i tento příklad)

Výhody: 

  • mohu se přesvědčit o referencích a vybrat schopnou a kvalitní firmu za rozumnou cenu
  • rychlý průběh a kvalitní provedení prací
  • nestarám se o nic, firma vše vyřeší a já jen kontroluji průběh zateplení
  • firma dopředu s nabídkou provede výpočet a návrh skladby a tl. zateplovacího systému fasády
  • firma má vlastní lešení
  • smluvně ošetřený vztah investor – dodavatel. Dostanete na provedené dílo záruku až 60 měsíců
  • firmy si často dodají i ostatní řemesla (klempíř, elektroinstalace, odvoz suti, lešení atd...)

Nevýhody: 

  • bude Vás to stát více peněz

Už jste se tedy rozhodli, jak zateplení fasády provedete?
Pokud jste se rozhodli pro varianty A,B,C tak Vám gratuluji k Vašemu odhodlání a pojďme na další informace, které Vám svépomocnou montáž zateplení fasády usnadní a pomůžou.


Co tedy budete potřebovat?

Dovolil jsem si sepsat 5 důležitých kroků, které Vás dovedou ke kvalitnímu a funkčnímu zateplení fasády

1. Zjistěte si jaký zateplovací systém (skladba fasádních materiálů) a tloušťka izolace bude pro Váš dům nejvhodnější a přinese očekávanou úsporu na energiích.

Tady vyhledejte pomoc odborníka, který Vám provede výpočet a návrh tloušťky tepelné izolace s ohledem na tloušťku stávajícího zdiva, provede výpočet bilance vodních par v zateplené konstrukci s ohledem na výskyt rosného bodu ve zdivu, který musí po zateplení vzniknout v izolantu, a který vezme v potaz již provedená tepelně izolační opatření (např. Zateplení stropu, podlah, nová okna, typ zdroje vytápění atd.). Budete se divit, jak je to důležité pro budoucí fungování domu. Odborník Vám navrhne skladbu fasádních materiálů a doporučí hustotu kotvení s typem talířové hmoždinky. Dále rozdělí jednotlivé zateplovací systémy s materiály na oblast soklovou, oblast zateplení ostění a stěn, popřípadě balkonů a dalších konstrukcí.

 

2. Nakupte doporučený fasádní materiál u spolehlivého dodavatele stavebních materiálů.

Levněji nakoupíte v e-shopu s dodáním až na stavbu. Při nákupu doporučuji počítat s 5% prořezem a možnou nad spotřebou materiálů při realizaci.
Nakupujte vždy ucelenou skladbu od jednoho výrobce např. CERESIT, Baumit, Weber Teranova a další. Nedělejte si hlavu jestli ten nebo ten výrobce. Materiály jsou si často kvalitou i cenou velmi podobné. Doporučuji se zaměřit na materiály střední a vyšší cenové relace, dostanete vyšší kvalitu. Nejlevnější nebývá mnohdy to nejlepší. Připravte si dopředu místo, kde fasádní materiály složíte a uskladníte. Pro izolant postačí plocha venku (doporučuji izolant zakrýt neprůhlednou plachtou), pro ostatní materiály, jako lepidla a příslušenství využijte zastřešeného místa.

 

3. Zajistěte si postavení lešení. Tady doporučuji využít služeb půjčoven lešení, kde se dá dohodnout zajímavá cena a máte lešení postaveno tak, že práce na něm jsou bezpečné a lešení je postaveno ve správné vzdálenosti od fasády. 

Mé doporučení: lešení se vždy staví ve vzdálenosti 30cm od nové fasády. Pokud zateplujete dům 16cm izolantem, lešení postavte 16cm + 30cm = 46cm od fasády. Lešení nemusíte stavět kolem celého domu. Doporučuji minimálně dvě strany domu a přes rohy. Ušetříte tak peníze za pronájem pokud se Vám práce protáhnou a lépe se Vám bude kontrolovat průběh prací na dvou stranách než na celém domě. Nedoporučuji fasádu provádět z lešenářských koz, žebříku nebo 2 kostek lešení. Na finálním vzhledu díla je to vždy poznat a práce se pak zbytečně dělí na jednotlivé lokální celky.

 

4. Příprava na realizaci fasádních prací

A. Pokud si kompletní montáž zateplení fasády chcete dělat sami a jste zruční a nebojíte se fasádu zateplit sám s kamarádem, vyhledejte si a nastudujte předepsané postupy a pročtěte si manuály a technické listy k nakoupeným materiálům.

Tady doporučuji vyhledat pro jistotu nějakého zkušeného fasádníka (stavební dozor), který podá potřebné rady a při realizaci ¨vás s prominutím pohlídá. Věřte, že se to vyplatí. Za fasádní materiál jste zaplatili desetitisíce a přece nechcete, aby byl aplikován s defekty a chybami.

Natažení finální omítky přenechejte odborné partě zedníků, kteří jsou sehraní a omítku už spolu natahovali. Chcete mít přece hezkou fasádu. Nenatahujte si finální omítku sami, výsledek bude děsivý!!! Pro natažení omítky na fasádě domu je nutný minimální počet 3-4 fasádníků. Doporučuje se do každého patra lešení 2 fasádníci. Jeden natahuje omítku, druhý hladí omítku do finálního povrchu.
 

B. Kompletní realizaci Vám provede zednická parta

Tady dejte vždy na reference a doporučení. Vyberte si zedníky, kteří ročně zateplí alespoň tři fasády. Je tam velká pravděpodobnost, že práci na fasádě rozumí a mají zkušenosti s montáží a řešením detailů. Neberte vždy nejlevnější partu. Chtějte smlouvu a fakturu za provedené práce.

Fasádníky plaťte úkolově od m2. Nedoporučuji platit za práci v hodinové sazbě. Může se to ve finále velmi prodražit. Věřte, že na trhu je v dnešní době dost spolehlivých a kvalitních zedníků a že můžete dobře vybrat.

Vybrané fasádnické partě dejte montážní návod zateplení fasády a postupujte podle pokynů. Pečlivě kontrolujte jednotlivé úseky:

  • příprava a rovinatost podkladu
  • založení zateplovacího systému
  • nalepení izolantu
  • zakotvení izolantu a zapěnění spár mezi deskami
  • osazení armovacích lišt a prvků
  • provedení výztužné vrstvy (armovací tkanina+lepidlo)
  • kontrola rovinatosti provedeného zateplení
  • penetrace pod omítku
  • osazení parapetů a ostatních prvků, které souvisejí přímo s fasádou
  • finální natažení omítky
  • úklid stavby a odvoz suti

Tento postup Vám ušetří spoustu času a hlavně nervů. Máte noty, tak se jich držte.

 

5. Dopředu než začnete zateplení fasády provádět, si ujasněte pár důležitých věcí:

  • Vyberte si odstín fasádní finální omítky a rozvržení barev na fasádě. Vždy berte ohled na syté odstíny omítek, které na zateplovací systémy nejsou vhodné. Pokud zvažujete tmavý odstín fasády, doporučuji zvolit zateplení fasádní vatou, nebo použít na polystyren stěrkovou hmotu vyztuženou vlákny a nataženou v tl.5mm.  Naše doporučení je používat na polystyrenové fasádní izolace omítky s odrazivostí světla nad 25%. Tyto odstíny omítku nepřehřívají a nehrozí tak poškození zateplovacího systému fasády.
  • Pokud budete chtít na zateplené fasádě cihelný nebo kamenný obklad, musíte použít jiný systém kotvení a stěrkování izolantu. Mějte na paměti, že fasádu obkladem značně zatížíte a toto zatížení musí být dobře zajištěno správným zakotvením izolantu přes armovací vrstvu.
  • Typ a materiál klempířských prvků (parapety, závětrné lišty, revizní elektro nebo plyn dvířka, ukotvení svodů střešních žlabů, střešní žlaby a další).
  • Elektroinstalaci na fasádě (zvonky, zásuvky, světla, kamery, vedení kabeláže pod izolantem, hlavní elektropřívod do domu a další).
  • Ukotvení prvků spojených s fasádou (před okenní žaluzie, popisná čísla, schránky, markýzi, přístřešky, svody střešních žlabů a další...).
  • Máte problém se vzlínající vlhkostí do zdiva? Proveďte nutná sanační nebo hydroizolační opatření.
  • Jste v oblasti, kde je zvýšená prašnost, pyly, znečištění, u cesty? Doporučuji použít kvalitní fasádní omítku nebo nátěr, který fasádu dlouho ochrání. Tady bych doporučil minimálně silikonové omítky a omítky dražší cenové relace
  • Jste v oblasti, kde je výskyt klovavého ptactva? Po zateplení fasádu opatřete výstražnými prvky, siluetami dravců a podobně.

6. Pro svépomocnou montáž zateplení fasády budete potřebovat pořádné nářadí, zakrývací PVC folie a pásky. Jaké nářadí je na zateplení fasády to nejvhodnější a co budete potřebovat?


Podrobný seznam fasádního nářadí a doporučení najdete na odkaze ZDE
Fasádní pásky a zakrývací folie můžete nakoupit na odkaze ZDE 

Tento článek vám měl poskytnout základní informace o tom jaké máte možnosti svépomocné montáže zateplení fasády a co vše byste měli a zajistit, aby byl výsledek dle vašich představ.

Mé doporučení: nikdy neslevujte ze svých představ a standardů, neobcházejte montážní postupy a doporučené materiálové skladby. Chtějte za své peníze kvalitu a vždy ji vyžadujte.
Věřím, že informace, které jsem zde uvedl, vám pomůžou a váš dům bude mít dokonalý vzhled.

Roman Studený

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše