Když nalepíš polystyren PUR pěnou, nemusíš ho už kotvit
Montážní pěna je dnes již běžnou alternativou ke klasickým cementovým lepidlům. Dokáže ale pěna nahradit klasické cementové lepidlo a talířovou hmoždinku?
Není nutné dodatečně kotvit polystyren na fasádu, když ho nalepíš PUR pěnou. Tohle je další z řady mýtů a častých omylů ohledně správné realizace zateplení. PUR montážní pěna je dnes již běžnou alternativou ke klasickým cementovým lepidlům.
Pěnu tak můžete použít např. na tyto izolanty:
- Fasádní polystyren EPS70F a EPS 100F
- Fasádní šedý grafitový polystyren
- Soklový perimetrický polystyren PERIMETR SD
- XPS extrudovaný polystyren
- Momentálně ale na našem trhu NENAJDETE jediný certifikovaný zateplovací systém, který by doporučoval lepení polystyrenu PUR pěnou bez dodatečného kotvení talířovou hmoždinkou.
Jak správně používat pěnu na lepení polystyrenu:
Lepení polystyrenových desek na PUR pěnu má své pravidla, stejně jako lepení běžným cementovým lepidle. Pur pěnu nanášejte po celém obvodě izolační desky s vnitřním šrafováním. Tím docílíte celoplošného a pevného nalepení a desku hermeticky.
Bodové lepení na tzv. buchty nebo terče je jeden z dalších mýtu, kterému se budeme věnovat. Tohle opravdu cesta není!
Nalepení samotné desky PUR pěnou na zdivo je opravdu rychlé, jednoduché, a má perfektní přilnavost na většinu běžných stavebních materiálů. Ideální je pak použít tento způsob lepení izolantu na ideálně rovný podklad. Pak vám pěna opravdu šetří čas a náročnost provedení realizace lepení izolantu.
Problémové může být použití pěny na starších domech, kde se snažíte polystyrenem srovnat větší nerovnosti zdiva. Běžně se stává že stavebnící zkouší nanést více pěny a dodatečně vyrovnat desku na nerovném podkladu. Pěna pak při vytvrzování v této větší vrstvě může expandovat a desku tzv. vyboulit. No a čas, který vám měla pěna ušetřit, strávíte na následném dodatečném broušení.
Jak je to s tím následným kotvením? Vždy ho doporučujeme. Pěna opravdu dokáže perfektně přilepit izolant k podkladu. Důležité je ale myslet i na další vlivy, jako jsou termo-dinamické změny a sání větru, které na kontaktní zateplovací systém působí velkým tlakem. Tyto vlivy jsou u větších ploch fasády opravdu nezanedbatelné a dodatečné dokotvení talířovou hmoždinkou vám zajisti pevný a dlouho fungující spoj.
Vždy tedy opravdu dodržujte doporučené skladby zateplovacích systémů. To co vám může ušetřit pár korun a námahu při realizaci, se v budoucnu může změnit v obrovský problém.
Roman Studený
Poptávka zateplení
Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.
Chci zadat poptávku