Report z realizace zateplení fasády RD šedým polystyrenem a oprava vodorovných konstrukcí
Report postupu prací z realizace zateplení fasády RD šedým polystyrenem, lepení fasádního obkladu, oprava balkonu, schodů a pokládka dlažby.
Termín realizace: 10/2019 – 4/2020
Zateplovací systém: Ceretherm Classic
Adresa domu: Říkovice
Typ domu: Rodinný dům
Typ zdiva: cihla plná pálena tl. 450 mm
Zákazník se o naší firmě dozvěděl na internetu a prostřednictvím poptávkového formuláře požádal o vytvoření bezplatné cenové nabídky na zateplení fasády svého rodinného domu. Vypracované cenové nabídky obvykle zákazníkům odesíláme do tří pracovních dnů. V sezóně se tato doba může lehce prodloužit. Po obdržení cenové nabídky zákazník projevil zájem o osobní schůzku.
Náš obchodní zástupce zákazníka navštívil, aby si stavbu mohl přeměřit, detailně vyfotit a na základě těchto údajů a zákazníkových požadavků zhotovil odpovídající cenovou nabídku.
Na zateplení fasády zákazník využil dotační titul Nová zelená úsporám. Musel se tedy zvolit vhodný typ izolantu odpovídající tloušťky, aby byly splněny podmínky pro čerpání této dotace. V tomto případě jsme použili šedý polystyren tl. 160 mm. Zateplení soklového zdiva nebylo realizováno.
Jako ucelený zateplovací systém jsme zvolili systém od Ceresitu s tepelným izolantem Styrotherm Plus tl. 160 mm, lepicí a stěrkovací hmotou CT 85, výztužnou tkaninou Vertex 131, probarvenou penetrací CT 16 a finální vrstvou silikonové omítky CT 74 s 1,5mm zrnem, hlazené struktury.
Zařízení staveniště a příprava podkladu
Na složení polystyrenu zákazník poskytl část zahrady okolo domu. Na uskladnění drobného fasádního materiálu a nářadí jsme využili zahradní domek na přilehlém pozemku, který sloužil i jako zázemí pro naše fasádníky. Po postavení rámového lešení jsme demontovali veškeré střešní svody, elektroinstalace a větrací mřížky, které bránily v zateplovacích pracích.
Před samotným lepením EPS desek bylo nutné vhodně připravit podklad – v tomto případě měl rodinný dům původní břízolitovou omítku, která se umyla tlakovou vodou od zvětralých částic a následně byla použita hloubková penetrace CT 17. Ještě před penetrací jsme zalepili veškerá okna i dveře PVC fólií, aby nedošlo k jejich poškození od stavební chemie.
Lepení izolace
Na připravený podklad jsme mohli začít lepit EPS desky. Lepící hmotu nanášíme na zadní stranu desky ve formě tří terčů – doprostřed a po obvodu, abychom zamezili proudění vzduchu pod deskami. Veškeré vzniklé mezery mezi jednotlivými deskami do 0,5 cm vyplňujeme pěnou Ceresit WhiteTeq, pokud vzniknou větší mezery, prostor je nutné vyplnit přířezem stejného typu izolantu.
Při lepení tepelné izolace je potřeba dodržovat určitá pravidla: lepit desky na vazbu (stejně jako se staví z cihel) s přesahem min. 150 mm a u všech stavebních otvorů nalepit desky ve tvaru L, tzv. „hokejky“.
Lepení šedého polystyrenu, okapové svody provizorně nahrazeny fóliovým rukávem:
V místech se zvýšenou vlhkostí, například u venkovního schodišti při vstupu do RD jsme použili SD Perimetr s nízkou nasákavostí. Přechod mezi šedým polystyrenem a SD perimetrem je nutné dvakrát přearmovat.
Na rohu domu se desky lepí střídavě na vazbu:
Kotvení:
Po lepení tepelné izolace přišlo na řadu kotvení izolantu fasádními hmoždinkami. Pokud zateplujeme izolantem tloušťky 140 mm a výše, vždy používáme závrtné hmoždinky od firmy Fischer. Proto jsme i na této stavbě použili hmoždinky Fischer Termoz Ecotwist 10-30 v počtu 6ks/m2 (tři hmoždinky doprostřed desky, do míst, kam jsme nanášeli lepicí tmel – u těchto hmoždinek je nežádoucí kotvit do spojů desek). Otvory vzniklé po montáži plníme pěnou Ceresit WhiteTeq.
Venkovní žaluzie a parapety
Před naším nástupem na zateplovací práce u některých oken již byly osazeny systémové žaluzie včetně bočního ostění a venkovního parapetu, od firmy Pakl.
Montáž fasádních profilů a armovací vrstva
Úpravu nároží, dilataci okenních rámů, vnějších a vnitřních rohů jsme provedli pomocí speciálních fasádních plastových profilů. Tyto profily zajistí pevné spojení s další ochrannou vrstvou a zabrání popraskání stěrkovací hmoty.
Následovala realizace základní armovací vrstvy, která je tvořena výztužnou síťovinou Vertex 131. Tkanina se vtláčí do čerstvého stěrkového tmelu CT 85 (obvykle tloušťka vrstvy 3 mm). Zpravidla do 24 hodin nanášíme druhou vrstvu lepidla v tloušťce 1 mm tak, aby celková tloušťka základní vrstvy byla cca 4 mm. Po vytvrzení stěrky plochu lehce zbrousíme. Před nanášením penetrace pod omítku se lepidlo nechává vyzrát min. 2 dny, v podzimním období se tato doba prodlužuje.
Okrasné prvky u oken a balkónových dveří:
Dalším požadavkem zákazníka bylo zhotovení ozdobného orámování okolo oken a dveří, neboli šambrány. Díky tomuto okrasnému prvku fasáda získala velice zajímavý vzhled. Šambrány jsme zhotovili z šedého polystyrenu tl. 20 mm a šířky 25 cm ze tří stran okolo otvorů. Po nalepení polystyrenových desek se povrch zbrousil a natáhla se stěrkovací hmota s armovací tkaninou, obdobně jako u fasády. Vnitřní rohy (spoje mezi šambránou a fasádou) jsme tmelili trvale pružným tmelem, např. polyuretanovým tmelem.
Příprava pod fasádní obklad a lepení fasádního obkladu
Část fasády a přístavbu si zákazník přál obložit betonovým obkladem v imitaci dřevěných pásků Timber 3 Grey od firmy Stegu. Pokud plánujete obklad na zateplenou fasádu, je potřeba vhodně připravit podklad a pamatovat na to již při kotvení a stěrkování izolantu.
V místech obkladu jsme použili armovací tkaninu Vertex R 267 (pancéřovaná tkanina s vysokou mechanickou pevností a odolností proti zvýšenému zatížení). Takto nastěrkovaný izolant je potřeba ještě dodatečně prokotvit přes tkaninu s dostatečným počtem kotev a to minimálně 8-10 ks na m2 v závislosti na hmotnosti obkladu.
Po vyzrání lepidla jsme aplikovali penetraci Grunt od Stegu (penetrace má za úkol snížit savost a zlepšit přilnavost podkladu). Betonové obklady jsme lepili cementovým lepidlem Multielastik také od firmy Stegu.
Založení první řady fasádního obkladu:
Detail betonového fasádního obkladu Timber 3 Grey od firmy Stegu:
Finální úprava fasády
Po dokončení všech důležitých detailů a překontrolování rovinatosti povrchu nám nic nebránilo v aplikaci probarvené penetrace Ceresit CT 16.
Na šambrány si zákazník přál aplikovat omítku v sytějším odstínu než na zbytek fasády. Tímto krokem se docílilo ještě většího zvýraznění těchto okrasných prvků.
Před demontáži lešení ještě chybí osadit větrací mřížky a namontovat okapový svod.
Pohled na rodinný dům ze zahrady, obklad na fasádě téměř dokončen.
Oprava vodorovných konstrukcí
Při realizaci zateplení rodinného domu se souběžně pracovalo i na opravě vodorovných konstrukcí (balkón z přední strany, venkovní schodiště při vstupu a terasa na přístavbě domu). Balkón i terasa již byly vybetonovány a bylo potřeba pouze zhotovit hydroizolační vrstvu včetně montáže okapového systému a hliníkového okapového profilu. Po hydroizolační vrstvě se mohla začít lepit keramická dlažba. Jako hydroizolační stěrku jsme použili dvousložkovou elastickou hydroizolaci Ceresit CL 50 aplikovanou ve dvou vrstvách.
Do všech vnitřních rohů a spojů okapových profilů jsme aplikovali hydroizolační bandáž, která zajistí pružné spojení těchto problémových detailů. Bandáž se vtláčí do čerstvé první vrstvy hydroizolační stěrky (stejně jako výztužná vsrtva v zateplovacích systémech). Další den jsme začali lepit keramickou dlažbu a po zaschnutí lepidla přišlo na řadu spárování a tmelení.
Hydroizolační stěrka napojená na balkónový okapový profi:
Již hotový a zaspárovaný balkón na přístavbě u rodinného domu. Keramická dlažba je stejně jako obklady na fasádě v imitaci dřeva:
Vstupní schodiště bylo při našem nástupu na práce již v opotřebovaném stavu, a tak bylo potřeba revitalizovat i tento prvek:
Po demontáži původní dlažby jsme zjistili, že schody je nutné přebetonovat, neboť jednotlivé stupně byly jinak vysoké i široké. Po přebetonování jsme povrch očistili od prachu a nečistot a aplikovali hloubkovou penetraci.
Schodový AL profil poskytuje ochranu hrany schodů a zároveň zaručuje bezpečnost při nášlapu.
Pokládka keramické dlažby byla otázka dvou dnů – jeden den nalepení dlažby a druhý den spárování spárovací hmotou Ceresit CE 40 Aquastatic a tmelení vnitřních rohů Silikonem Ceresit CS 25.
Ostatní stavební práce
Soklová část na rodinném domě byla zhotovena pomocí provětrávaného systému od firmy Novabrik. Větší část již byla zhotovena před naším nástupem, pouze v zadní části domu tento systém chyběl v délce přibližně 5 metrů. Rošt jsme vytvořili pomoci střešních latí, které byly uchyceny na závitových tyčích. Na takto zhotovený rošt jsme namontovali provětrávaný fasádní obklad.
Dokončovací práce a předání stavby:
Před demontáži lešení jsme dodali a instalovali nové okapové svody a osadili plastové větrací mřížky. Po dokončení fasády a posledních stavebních úpravách jsme staveniště řádně uklidili, odvezli veškerý odpad a zbylý materiál.
Stavba byla ke spokojenosti zákazníka předána.
Autor reportu:
Adam Maňák
Odborné vedení staveb Olomouc, Zlín, Hranice, Nový Jičín
Zaujal vás náš přístup k realizacím?
Zateplení fasády, fasádní obklad, položení dlažby, oprava balkonu, nebo provětrávaný sokl? Nic pro nás v ZOFI není problém! Napište nám!
Nezávazně poptat