Šedý polystyren můžu lepit a stěrkovat levným lepidlem?
Šedý fasádní grafitový polystyren můžeš lepit i levným cementovým lepidlem. Nemusíš používat drahé materiály. Častý názor a v praxi častá chyba. Proč není dobré používat levná lepidla na grafitový polystyren vám řekneme ve videu.
Šedý fasádní grafitový polystyren můžeš lepit i levným cementovým lepidlem. Nemusíš používat drahé materiály.
S tímto názorem se často setkáváme v našem internetovém obchodě, kde se nás zákazníci dotazují, jaké lepidlo na lepení a stěrkování šedého polystyrenu použít. Lepidla určená na lepení a stěrkování šedého polystyrenu jsou samozřejmě dražší a někteří zákazníci mají dojem že u menších staveb a bungalovů je zbytečné tato lepidla používat. Tomuto názoru přispívají i zkušenosti některých part fasádníku a zedníků, kteří mají zkušenost že to s levným lepidlem taky nějak drží, a investice do dražších materiálů je zbytečná.
Ano, lepicí a stěrkové tmely určené pro grafitový polystyren jsou dražší, ale má to svá opodstatnění. Proč tedy investovat do dražšího a přilnavějšího lepidla?
Technologický postu výroby šedého polystyrenu je stejný jako u bílého EPS 70F, s tím že obsahuje příměs grafitu. Tyto grafitové částice uhlíku vylepšují tepelné vlastnosti polystyrenu a obarví ho do typické tmavě šedé barvy. Příměs grafitu ovlivňuje i povrch desky, který je hladší a mastnější.
Při lepení šedého polystyrenu musíme v první řadě dbát na správné nalepení izolantu s použitím správného lepícího tmelu. Ideální je zvolit vždy tmel, který doporučuje výrobce daného zateplovacího systému. Např: CERESIT CT 85, Weber.therm elastik nebo Baumit Starcontact. Tyto doporučená lepidla mají větší podíl disperzních, elastických a výztužných složek, které zajišťují pevný spoj izolantu s podkladem a dokáží odolávat menším objemovým změnám izolantu v ploše fasády.
V druhé řadě je nutné správně zakrýt celoplošně lešení a plochu fasády zakrývací síti. Šedy polystyren je více náchylný na sluneční záření a při vystavení přímému slunci rychle degraduje a ztrácí svou objemovou hmotnost a izolační vlastnosti.
Pro představu, jaké jsou povrchové teploty šedého polystyrenu v různých situacích přikládáme měření, které proběhlo na naší realizaci zateplení bytového domu šedým polystyrenem v Brně.
Naměřené hodnoty na šedém EPS, při venkovní teplotě 27-28°C 19.5.2017 v Brně:
Ve stínu za sítí na šedém EPS 27°C
Na oslněné straně pod podlážkou ve stínu na šedém EPS 33,3°C
Na oslněné straně ze sítí na šedém EPS 41°C
Na přímém slunci na šedém EPS 73,9°C
Měření dokazuje že působení slunce na šedý polystyren není dobré podceňovat, takto velké výkyvy teplot se vždy nějak projeví. Vždy je tedy důležité šedý polystyren správně zakrýt a postupovat dle předepsaných postupů.
Častým problémem při použití levnějšího lepidla, které není určené pro šedý polystyren, se často stává že při nalepení desky a následném kotvení může deska odskočit. Vznikne tak nerovnost a mezera mezi izolantem a zdivem, což je základní chyba ETICS. Při armovací vrstvě se zase může stát, že při vysychání v letních měsících se voda z lepidla rychleji odpařuje a proces zrání a vytvrzení neproběhne tak jak má. Následně se mohou tvořit na povrchu stěrky boule a mikrotrhliny, které narušuji funkční povrch armovací vrstvy.
Naše doporučení: Vždy volte lepící stěrkový tmel, který je výrobcem doporučen pro šedý grafitový polystyren. Připlatíte si za dražší tmel, ale budete mít jistotu, že je ETICS provedeno správně. Ono se může zdát, že šedý polystyren drží i s levným lepidlem, armovací vrstva je pevná, následně provedete penetraci pod omítku a finální vrstvu s pastovitou omítkou a jste spokojení že máte hotovo. Ale když se pak objeví na fasádě boule, praskliny, odskoky a jiné degradace, nezbude vám nic jiného než vše opravit. A to už se bavíme o mnohonásobně větší investici, než to co se dříve ušetřilo díky použití levného lepidla.
Roman Studený
Poptávka zateplení
Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.
Chci zadat poptávku