Nanášení finální omítky stříkací metodou pomocí kompresorů

Od začátku sezóny 2018 se nám podařilo zapojit stříkací techniku pro aplikaci finální vrstvy zateplovacího systému - omítky. Pro tyto účely máme v naší výbavě dva vysokotlaké mobilní kompresory značky ABAC.

Obrázek 1 pro článek Nanášení finální omítky stříkací metodou pomocí kompresorů
Mobilní kompresor V30-2,2-2x9CM
  • mobilní provedení s dvěma tlakovými nádobami o objemu 2 x 9 litrů
  • paralelní rozložení tlakových nádob pro extrémní stabilitu
  • velká bantamová kola
  • snadná manipulace i ve členitém terénu a na nerovném povrchu
  • trubkový rám stroje poskytuje maximální ochranu proti poškození
  • praktická deska pro odkládání nářadí; využití prostoru nad kompresorem
  • vysouvatelná rukojeť s pryžovým madlem usnadňuje transport
  • dva manometry pro sledování tlaku v nádobě a na výstupu
  • dva výstupy ze stroje – rychlospojka a bajonetová spojka běžná ve stavebnictví

Technické informace:

Provedení: Pístový kompresor
Tlak: 10 Bar
Sací výkon: 330 l/min
Výtlak: 257 l/min
Vzdušník: 9 L
Nádoba: Ležatá
Připojení: 1 x Rychlospojka DN 7,2
Příkon: 2,2 kW
Napětí: 230/50 V/Hz
Otáčky: 1450 ot/min
Válce: 2
Stlačování: 1 stupňový
Mazání: Olejové
Hlučnost: 95 dB(A)
Rozměry: 770 x 610 x 540 mm
Hmotnost: 50 kg

Díky těmto kompresorům jsme teď schopni realizovat finální omítku mnohem efektivněji.

Omítku lze aplikovat v menším počtu lidí. Běžně stačí i dva. Velkou výhodou stříkání omítek je postupné napojovaní ploch, které je při klasické metodě nanášení omítky hladítkem nemožné. Na zaschlou omítku se lze v jedné ploše napojit a dále pokračovat, bez jakéhokoliv viditelného napojeni. Tohle je opravdu velká výhoda. Nanášení pomocí kompresoru je méně fyzicky náročné a při správné aplikací, a po osvojení této techniky, klesá i spotřeba omítky na m2. Vše záleží na zkušenosti.

Další nespornou výhodou je znatelně lehčí aplikace omítky v problematických místech jako jsou ostění, dekorativní prvky na fasádě, výstupky z fasády atd. Tyto místa lze stříkanou metodou zhotovit naprosto rychle a bezproblémově.

Pro správnou aplikací pomocí kompresoru musí být podklad připraven opravdu v TOP stavu. Rovinatost podkladu musí být maximální a veškeré příslušenství (fasádní profily a lišty) musí být zabudovány dle předepsaných pracovních postupů.

Dále je naprosto zásadní správné zakryti všech míst, která nesmí přijít do kontaktu s omítkou. Tedy všechny otvorové prvky (okna, dveře) prostupy fasádou, jako jsou elektroinstalace, dvířka plynoměru, pergoly, kastlíky na před-okenní žaluzie atd. Doporučujeme použít kvalitní fasádní pasky a zakrývací folie. Zakrytí všech prvků se nesmí podcenit.

Samotná aplikace je po osvojení základní techniky a cviku jednoduchá a fyzicky méně náročná. Jakmile to fasádník dostane tzv. "do ruky", je aplikace rychlá, efektivní a šetří jak čas tak spotřebovaný materiál. Pomocí těchto kompresorů nanášíme běžně nabízené pastovité omítky výrobce CERESIT ve všech základních zrnitostech. Omítky se nanáší na předem napenetrovaný podklad v barvě finální omítky, krouživým pohybem v požadované vzdálenosti cca 40 - 50 cm.

 

Nanášení na dekorativní prvky:

Velké využití má tato metoda v nanášení omítky na dekorativní prvky, kde je použití hladítka nemožné. V letošním roce se nám na jedné naší větší stavbě naskytla příležitost upravovat tyto prvky právě tímto způsobem. Podrobný REPORT z této krásné stavby najdete ZDE

 

APLIKACE OMÍTKY SE SPECIÁLNÍ ŠABLONOU PRO IMITACI CIHLOVÉHO OBKLADU:

Imitace obkladového pásku za využití speciální omítky CERESIT VISAGE a samolepicí šablony je dobrým kompromisem mezi fasádní omítkou a obkladem. Jako dekorativní prvek jsou tyto šablony hodně vyhledávané a můžeme potvrdit že jsou od našich zákazníků velice žádané. Aplikace je jednoduchá a při správném pracovním postupu jsou tyto prvky opravdu krásným estetickým doplňkem.

Stěrka se vždy penetruje ve dvou vrstvách, dle zvolené barvy spáry. Následně se důkladně nalepí samolepicí šablony, do kterých se teprve natahuje finální omítka. Před vytvrzením omítky se šablona sundá a výsledný cihlový vzor se nechá vytvrdnout.

Problém je, že tyto omítky jsou jemně zrnné a velikosti zrna 0,5 mm, takže nanášením pomocí hladítka nikdy nedosáhneme úplně dokonalé sjednocené struktury. Vždy se budou tvořit mini nerovnosti. To však nemusí být vždy problém, a většinou to může být i záměr.

Pokud však zákazník požaduje jednotnou strukturu omítky, tak aby výsledná imitace co možná nejvíce napodobovala obkladové pásky KLINKER, tak přichází na řadu nanášení omítky pomocí kompresoru.

Názornou ukázku si můžete pustit níže ve videu ze školení našich fasádníků právě na tyto technologie.

Dle nastavení trysky stříkacího zařízení, tlaku, vzdálenosti od podkladu a zvolení stylu stříkaní, lze dosáhnout různých struktur od těch nejjemnější až po větší struktury. Ceresit VISAGE je dnes opravdu žádaná povrchová úprava. Používáme ji na dekorativní rozdělení fasády, šambrány kolem oken, komíny, nebo klidně i celé domy.

Níže ve videu se můžete podívat, jak lze s šablonou VISAGE a omítkou CERESIT CT 710 dosáhnout rustikálního vzhledu imitace obkladového pásku. Článek zaměřený na technologií VISAGE připravujeme i s názornou video prezentaci.

Roman Studený

FOTO REPORT ZE ŠKOLENÍ NA STŘÍKANÍ OMÍTEK A TECHNOLOGII VISAGE:

Poptávka zateplení

Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.

Chci zadat poptávku
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše