Realizace zateplení moderní novostavby RD paropropustným EPS Baumit Open | Michalovice

Report z realizace krásné novostavby RD s originálním architektonickým vzhledem a provětrávanou fasádou garáže s dřevěným obkladem.

Obrázek 1 pro článek Realizace zateplení moderní novostavby RD paropropustným  EPS Baumit Open |  Michalovice

Termín realizace: 5/2021

Zateplovací systém: Baumit Open Plus

Adresa domu: Michalovice - Mladá Boleslav

Typ domu: Rodinný dům

Typ zdiva: Heluz Family 50 (vyplněné polystyrenem)

Do reportu jsem vybral tuto novostavbu mladé rodiny, kde byl architektem kladen důraz na moderní design a důraz zde byl kladen i na celkový vzhled domu ze všech pohledů. Jednalo se o kompletní zateplení, úpravu střechy, klempířské práce a montáž provětrávaného dřevěného obkladu.


Stavba před nástupem ZOFI:


Po vytvoření prvotní nabídky byl kontaktován náš obchodní zástupce, který po návštěvě investora provedl přesné zaměření stavby, domluvil s investorem tloušťku izolantu a projednali všechny detaily, které při realizaci byly potřeba řešit. Po odeslání finální cenové nabídky došlo k podpisu smlouvy a určení nástupu na stavbu. Nástup na stavbu byl květen 2021.

Pro zateplení byl navržen izolant Baumit Open plus 60mm na celou plochu domu. V místech vytváření výstupů z fasády vč. říms a podbití byly použity izolanty o tloušťkách 180 a 250 mm.

Po převzetí stavby a postavení lešení jsme si celý dům důkladně za asistence investora a architekta prošli a dostali jsme jasné instrukce, jaká bude konečná podoba domu a to vč.vizualizace.

Vizualizace

Takto jsme již mohli zahájit práce na realizaci. Celý dům jsme před vylepováním izolantu důkladně omyli tlakovou vodou a penetrovali hloubkovou penetrací Ceresit CT 17. 

Tato část je velmi důležitá z hlediska přilnavosti lepených EPS desek a spousta dodavatelů při realizaci tuto přípravu podcení a nedělá ji.

Lepení izolantu:

Jelikož zde nebyl kladen důraz na účinnost zateplení, ale hlavně na difůzně otevřený systém, byl zvolen paropropustný izolant Baumit Open Plus. Vylepování těchto desek je stejné jako u klasického EPS. I zde je potřeba propěňovat spáry mezi deskami, aby jejich kontakt mezi sebou neměl mezery větší než 3 mm. Na domě bylo i spousta vystupujicích prvků ze zdiva, jako například nerezové konzole na budoucí montáž pergol okolo domu. V těchto místech je propěnění velmi důležité. Na tato místa je důležité používat speciální PU pěnu s vysokou tepelnou vodivostí. V našem případě to je Ceresit White Teq, která tato kritéria splňuje.

Po vylepení izolantu a přebroušení desek jsme přistoupili k aplikaci rohů, 2D a 3D profilů a následné přípravě pro první vrstvu stěrky s armovací tkaninou. Zde je vždy nutné použít lepicí a stěrkový tmel předepsaný výrobcem pro daný zateplovací systém. V tomto případě je to tmel Baumit openContact.

Po vytvoření první vrstvy stěrky s armovací tkaninou jsme přistoupili k aplikaci druhé vrstvy stěrky, která se aplikuje ihned po zavadnutí první vrstvy a doba mezi aplikací by neměla přesáhnout 48 hodin od aplikace první vrstvy. Pokud se z jakéhokoliv důvodu tento čas nedodrží, tak je nutné před aplikací druhé vrstvy aplikovat hloubkovou penetraci, aby obě vrstvy byly mezi sebou kompaktní a soudržné.

Takto provedená stěrka je nyní připravena k lehkému přebroušení, následné aplikaci penetrace a finální omítky. Před tímto krokem přichází na řadu montáž AL tažených parapetů a oplechování atik AL plechem, to vše v barvě RAL 7016 antracit. Při výběru barvy je vždy důležité dodržovat určitou linii barevného provedení při celkovém pohledu na dům. Zde byl přítomný i pan architekt, který měl jasnou vizi a držel se hesla, že v jednoduchosti je krása! Proto volba barvy domu byla jasná a hlavní plochy domu zůstaly bílé, pouze výstupek z domu byl zvolen odstín nejvíce podobný tmavě šedé barvě.

Na domě tak vznikl nádherný a originální prvek, který podtrhuje jeho moderní a jedinečný vzhled. Použitá omítka v obou barevných variantách byla Baumit nanoporTop v zrnitosti 1,5mm.

Za zmínku stojí také barevné provedení soklové části mozaikou Baumit Mosaik TOP kde byl požadavek, který výrobce běžně nenabízí a to barevnost podobná ral 7016. Po domluvě s dodavatelem omítek se podařilo najít vhodnou recepturu pro namíchání mozaiky této barvy, což investora velice mile překvapilo a po několikáté utvrdilo, že svěřil svůj dům do správných rukou a zadal zakázku právě nám.

V této chvíli přišlo na řadu bourání lešení a tím se odhalila naše skvěle provedená práce a na jejím konci výsledek precizního přístupu k práci.

Před koncem realizace nás architekt oslovil s prosbou, zda bychom byli schopni pomoct s detailem ukončení střechy dosti nešťastným způsobem, který zvolila firma dodávající střechu, a to krajové ukončovací tašky. Toto řešení detailu ukončení střechy bylo nedokonalé a působilo velmi amatérsky. Řešení bylo v demontáži tašek, uřezání jejich čel a výrobě závětrné lišty, která svým rozměrem vytvořila nádherný detail ukončení střechy a přechodu do podbití v bílé omítce. Výsledek předčil investorovo i architektovo očekávání.

Původní ukončení střechy:

Naše ZOFI řešení:

Tímto končí naše práce na této zakázce a došlo k předání díla na jehož konci byla veliká spokojenost majitelů tohoto domu. A však za 14 dnů se investor ozval opět s prosbou o pomoc.

Firma, která měla dodělat dřevěný obklad garáže zakázku na poslední chvíli odřekla a nebylo možné najít jinou specializovanou firmu na tuto realizaci. Jelikož byla s investorem po celou dobu realizace špičková spolupráce, tak jsme se rozhodli mu pomoct, i když tyto práce běžně nenabízíme.

Provětrávaná část fasády garáže a dřevěný obklad:

Použité materiály měl již investor nakoupené a jednalo se pouze o realizaci. Sibiřský modřín v profilu Rhombus jsme opatřili třemi vrstvami nátěru tvrdého voskového oleje Osmo 3062 z obou stran přesně tak jak určuje výrobce. Následně se vytvořil na stěnu rošt, do kterého se vložila minerální vata o tloušťce 40 mm. Přes tento rošt jsme aplikovali paropropustnou folii Gutafol UV. Na takto připravený podklad se už nainstaloval dřevěný obklad. Veškeré řezy v rozích byly na 45 stupňů a museli být přikládané tzv. na tupo.

Výsledek byl opět takový, že investor byl na 100% spokojený.

Závěrem tohoto reportu stavby bych chtěl vyzdvihnout hlavně práci našich fasádníků, jejich ochotu řešit vzniklé problémy při realizaci a neposlední řadě ochotu učit se novým věcem, které jsou již nezbytnou součástí naší práce. Dále potom celému týmu firmy Zofi fasády za utvoření skvělých pracovních podmínek, vytvoření týmu s profi přístupem a ochotou udělat vždy maximum pro hladký průběh realizace. Takto má naše práce smysl a výsledkem je spokojený zákazník.

Autor článku:

Karel Fic
Odborné vedení staveb

Máte zájem o realizaci zateplení?

Podobné fasády nás baví a jsou pro nás výzvou. Napište nám a poradíme si i s tou Vaší.

NEZÁVAZNĚ POPTAT
Zofík
Tento web používá soubory cookie.

Soubory cookie používáme k personalizaci obsahu a reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze naší návštěvnosti. Informace o vašem používání našich stránek také sdílíme s našimi partnery v oblasti sociálních médií, reklamy a analýzy, kteří je mohou kombinovat s dalšími informacemi, které jste jim poskytli, nebo které shromáždili při vašem používání jejich služeb.

Zakázat vše
Upravit jednotlivě
Povolit vše