Tepelné mosty na zateplení fasádě - rozdělení a důvody vzniku
Tepelné mosty jsou jedním z nejdiskutovanějších témat v oboru zateplování fasád. Co to přesně je a jak takový tepelný most vzniká?
Tepelný most je oblast v konstrukci fasády, kde je výrazně navýšený tepelný tok oproti okolí. Jsou to místa, kde uniká mnohem více tepelné energie než v okolní konstrukci stejné plochy. Tepelné mosty se dají rozdělit do několika kategorií, např. na systémové, nahodilé, nebo tepelné vazby. V běžné praxi se takový most projevuje jako chladnější část v interiéru, nebo naopak teplejší část v exteriéru v jedné ploše.
Tepelné mosty jsou nežádoucí v letních a hlavně v zimních obdobích, kdy se na těchto místech tvoří viditelné vady, vlhké fleky a následně plísně.
V dnešní době, kdy je snaha o největší možnou tepelnou úsporu, nabývá téma "tepelné mosty" na významu.
Na zjištění tepelných mostů lze použít infrakameru, která barevně rozlišuje různé rozdíly teplot. Tepelné mosty mohou vznikat nesprávným uložením tepelné izolace, napojením rozdílných stavebních materiálů nebo třeba stykem zateplené a nezateplené části budovy.
Základní dělení tepelných mostů
STAVEBNÍ, LINEÁRNÍ TEPELNÉ VAZBY
Styky dvou různých konstrukcí, kde dochází ke zvýšenému tepelnému toku. Příkladem může být napojení střešní konstrukce na obvodovou stěnu. Napojení obvodových stěn na základy domu. Otvorové prvky (dveře, okna)
GEOMETRICKÉ
Geometrické a prostorové změny v konstrukci jako jsou rohy stěn, různé odskoky a další prvky rozdělující plochu.
SYSTÉMOVÉ
Místa s horšími tepelně izolačními vlastnosti, které se v ploše opakují (překlady, krokve mezi izolací ve střeše, maltová lože mezi cihlami atd.).
NAHODILÉ, BODOVÉ
Prostupy zdivem jako jsou např. talířové hmoždinky s kovovým trnem. Ocelové konstrukce osazené do zdiva. Dále pak elektroinstalace, průchody fasádou a ukotvené prvky jako např. hromosvody, nebo dešťové svody.
Tepelné mosty přes talířové hmoždinky a jejich prokreslování na fasádě:
K systematickým tepelným mostům patří i každá hmoždinka procházející skrz tepelný izolant. Význam tohoto tepelného mostu stoupá ze třech důvodů.
- Prvním důvodem je, že vlivem změny normy na zatížení větrem je nutné navrhovat větší počty hmoždinek, a tak se ty tepelné mosty, které mohly být zanedbávány pro svůj malý rozsah, mohou ukázat jako významné.
- Druhým důvodem je, že se používají větší tloušťky tepelných izolantů, a tudíž se používají pro kotvení hmoždinky s kovovým rozpěrným prvkem (trn, vrut), které jsou pochopitelně větším tepelným mostem.
- Třetím důvodem je, že bodové tepelné mosty hmoždinkami jsou minimálně závislé na tloušťce tepelného izolantu, a tak tam, kde u slabších tepelných izolantů tvořily tepelné mosty hmoždinkami procentuálně malé zhoršení tepelně izolačních vlastností, u větších tlouštěk tepelného izolantu je toto procento výrazně větší.
Intenzita tepelného toku v místě tepelného mostu je potom dána nejen typem hmoždinky a tloušťkou tepelného izolantu (i když, jak již bylo řešeno, tento vliv je minimální), ale také hloubkou ukotvení do podkladu a samozřejmě i konstrukcí, do které je hmoždinka kotvena.
Doporučené řešení: s využitím zápustné montáže s fasádní zátkou pro eliminaci tepelného mostu
Rozdílná kondenzace vodní páry na hmoždince a mimo ni, důsledek nepoužití zafrézování a zátky
Správné ukotvení izolantu s využitím zápustné montáže s fasádní zátkou pro eliminaci tepelného mostu
JAK PŘEDEJÍT VZNIKU TEPELNÝCH MOSTŮ NA ZATEPLENÉ FASÁDĚ?
Naprosto zásadním krokem pro zamezení tvorby tepelných mostů je kvalitní zateplení se správně zvoleným druhem izolace a její tloušťkou. Realizace musí být provedena dle správných předepsaných postupů. Zateplení musí být vždy ucelený SYSTÉM. Použijte na zateplení vždy ucelenou materiálovou skladbu. Veškeré doporučené lišty na napojení otvorových prvků a doporučené příslušenství pro kotvení do zateplené fasády.
Roman Studený
Poptávka zateplení
Plánujete zateplení Vašeho domu? Zadejte nám nezávaznou poptávku.
Chci zadat poptávku